utorok 26. mája 2015

Sauny a ich prínos pre zdravie človeka

Sauna je pôvodne fínske slovo a prvá zmienka pochádza z neskorej doby bronzovej. Do dnešnej podoby sa vyvinula z bežného kúrenia v domácnosti v tej dobe. Zahriate kamene boli zrejme umiestnené v jame v strede obydlia, ktoré bolo vyrobené z prútia, slamy, dreva a blata. Vďaka objaveniu stavebnej techniky zrubu sa neskôr začali stavať sauny ako samostatné stavby. Z Fínska sa rozšírili ďalej na juh a východ, boli objavené v archeologických lokalitách od Anglicka až po hranices Áziou.

sauny

Blahodarné účinky sauny


Postupom času sa sauny vyvíjali a prispôsobovali potrebám užívateľov. Neoddeliteľnou súčasťou sáun sú saunové pece, ktoré vytvárajú teplo, ale aj saunové príslušenstvo (doplnky na schladenie organizmu, dávkovače esencií a pod). Podľa keltských legiend žijú v saune dobrí škriatkovia, ktorí sa starajú o zdravie ľudí. Táto symbolika dokazuje, že jej liečivé a relaxačné účinky poznali ľudia už od nepamäti. Pôsobením vysokej teploty sa ľudské telo začína nadmerne potiť, čo pomáha odstraňovať toxíny z tela a nečistoty z pórov, čím pokožka lepšie dýcha, je pružnejšia a hebkejšia. Rovnako vysoká teplota zvyšuje tepovú frekvenciu a spôsobuje vyššiu kardiovaskulárnu činnosť, čo má za následok spaľovanie kalórii. Používanie sauny môže dokonca znížiť krvný tlak, nie však trvale. Vysoká teplota poslúži aj na uvoľnenie svalov, čím dochádza k zmierneniu ich bolesti. Pobyt v saune pôsobí na človeka relaxačne, čo je dôležité pre celkový zdravotný stav. Pomáha tiež odbúravať stres, ktorý oslabuje imunitný systém.

Intímna zóna


Sauny boli už od počiatku miestom stretnutí a rozhovorov. Prečo by ste sa ale v dnešnej dobe mali potiť s úplne cudzími ľuďmi? Sauna môže byť súčasťou Vášho vlastného domáceho wellness. Zvyčajne tvorí samostatnú miestnosť, ktorú však môžete prepojiť s kúpeľňou a vytvoriť si tak vlastný relaxačno-očistný priestor. Ako to zariadiť? Komplexné riešenia (od návrhu cez realizáciu a údržbu až po záručný a pozáručný servis) ponúka Bazenservis s.r.o., firma s dlhoročnými skúsenosťami (na trhu je od roku 1991), ktorá pozná najnovšie trendy. Vo svojej ponuke má rôzne druhy sáun. Suché sauny sú charakteristické teplou 90 – 110 °C a nízkou vlhkosťou. Horúci vzduch pôsobí protizápalovo, baktericídne a zabíja roztoče, ktoré žijú na ľudskom tele. Vďaka tomu sauna pomáha aj proti rôznym alergiám, ekzémom, kvasinkovým a hubovým infekciám, akné a kožným chorobám. Parné sauny sú založené na zohrievaní tela prostredníctvom horúcej pary. Vlhký a teplý vzduch ovplyvňuje dýchacie cesty, zároveň tiež prekrvuje a oživuje pokožku. Parný kúpeľ odporúčajú odborníci pri poruchách spánku, depresiách, natiahnutých svaloch a oslabení ciev. Infrasauny vytvárajú teplo pomocou plošných infražiaričov. Infražiarenie preniká až do hlbších vrstiev kože. Takto sa účinnejšie rozpúšťajú a vyplavujú z tela škodlivé látky. Ak si to môžete dovoliť, nemusíte svoje domáce relaxačné centrum obmedzovať iba na kúpeľňu. Ku saune sú ideálne aj vírivky alebo bazény. Zvuk tečúcej vody vo fontáne dokonale dotvorí atmosféru a zintenzívni pocit komfortu. Moderné a kvalitné produkty určené pre Vaše pohodlie nájdete aj v ponuke firmy Bazenservis s.r.o.. Na niektoré bazény môžete získať záruku až 30 rokov.

luxusne sauny

Sauny majú na ľudský organizmus blahodarné účinky, tak neváhajte, vytvorte si v pohodlí Vášho domova priestor pre regeneráciu tela i duše a doprajte si chvíľku pre seba.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.