sobota 10. októbra 2015

Čaká vás rekonštrukcia bazénu?


Aký starý je váš bazén? Ak už začal rátať nejaké to desaťročie a zaznamenali ste nejaké poškodenie, alebo opotrebovanie, je najvyšší čas ho odovzdať do rúk profesionálov. Dokážu vám bazén zrekonštruovať tak, aby vyzeral ako nový a mohli ste ho naďalej spokojne využívať.

 
rekonstrukcia bazénu
Rekonštrukcia bazénu

Existuje niekoľko typov konštrukcií bazénu, pre prípadnú rekonštrukciu bazénu je potrebné sa najprv oboznámiť v akom rozsahu je poškodený a potom je možné navrhnúť riešenie. Čím menšie je poškodenie bazénu, tým rýchlejšia je rekonštrukcia.

Medzi najrozšírenejšie rekonštrukcie zapustených bazénov, vnútorných aj vonkajších patria predovšetkým montované bazény s betónovým dnom, vyložené z kovových alebo plastových panelov, alebo bazény so železobetónovou prípadne betónovou vaňou, ktorých povrch je upravený hydroizolačným náterom, plastovou fóliou alebo keramickým obkladom ale aj monolitické bazény z plastu alebo laminátu.

Od najmenších úprav, až po nový bazén


Tesnosť bazénov býva problematická predovšetkým pri starých betónových bazénoch, s keramickým obkladom. Nielen obklad je narušený, rozdrobený, ale aj časti muriva sú popraskané. V takomto prípade sa musí starý obklad odstrániť a povrchové praskliny v betóne stabilizovať do takej miery, aby sa nerozširovali. Pokiaľ je však viditeľne narušená úplne celá statika bazénu, v tom prípade sa navrhuje vybudovanie nového bazénu do pôvodného napr. systém Myrtha® RenovAction využíva obklad stien bazénu s nerezovými plastovými panelmi.

Pri rekonštrukcii starších bazénov sa kontroluje aj celkový stav potrubia, môže byť zanesené vrstvou usadeného vápnika v dôsledku tvrdosti vody, prípadne inak poškodené. Môže byť potrebné vymeniť aj skimmer s tryskami, ktorý poskytuje inovatívnejšie riešenie pre cirkuláciu vody.

Dobrá hydroizolácia je základ


Ak je základ bazénu spolu s potrubím stabilizovaný, v ďalšom kroku je potrebné bazén odizolovať ťažkou hydroizolačnou fóliou, ktorá zabezpečí, aby bazén nepretekal. Hydroizolácie poskytujú záruku na živnosť aj 10 rokov, ale vydržia aj viac. Na hydroizoláciu sa potom položí nový keramický obklad. Keramický obklad je ešte stále aktuálny pri úprave bazénových povrchov, na rozdiel od laminovania povrchu, ktoré je už zastarané a nespoľahlivé. Čoraz viac sa využíva nová inovatívnejšia alternatíva - použitie fólie ALKORPOLAN 2000, ktorá okrem hydroizolácie súčasne poskytuje aj povrchovú úpravu. Je vyrobená z mäkčeného pvc s výstužnou vložkou z PES tkaniny, na povrchu je akrylátová vrstva, ktorá zvyšuje stálofarebnosť fólie a odolnosť proti mikroorganizmom vo vode, a tiež uľahčuje čistenie a celkovú údržbu.

Zrekonštruovaný bazén vám poslúži ďalšie roky.

Foto: www.bazenservis.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.