streda 9. septembra 2015

Ako zazimovať bazén

S príchodom jesenenného obdobia, prichádza aj čas, kedy je dôležité postarať sa o bazén a zazimovať ho správne tak, aby bol funkčný a dal sa využívať aj na ďalšie sezóny. Vo väčšine bazénov môže voda v bazéne prezimovať aj zamrnúť, predtým si overte u predajcu, či je to tak aj s vaším bazénom. So zazimovaním bazénu je vhodné začať vtedy, keď teplota vody v bazéne klesne a ustáli sa približne na 10 – 12 °C . Pri tejto teplote už nehrozí nekotrolovateľné množenie mikroorganizmov a plesní. 

ako zazimovat bazen
Zakrytie bazénu plachtou


Zazimovanie bazénu pozostáva z niekoľkých krokov.

Vyčistenie bazénu od nečistôt


Odstráňte v bazéne všetky plávajúce nečistoty pomocou teleskopickej sieťky. Pri čistení dna bazénu vám pomôže bazénový vysávač. Očistite aj filter a jeho pieskovú náplň pomocou funkcie preplachovania, na kvalitnejšie prečistenie môžete použiť aj príšlusný chemický prostriedok, ktorý sa nasype priamo do skimmera. Umyte a uskladnite aj schodíky, sprchu, ionizátor a iné doplnky, ktoré máte pri bazéne.

Úprava pH vody


Skontrolujte chemické zloženie vody v bazéne pomocou testeru. Hodnota pH vody by sa mala pohybovať v rozmedzí 7,0–7,4 a množstvo chlóru 0,3–0,5 mg/l. Pokiaľ voda nezodpovedá týmto hodnotám, je potrebné jej zloženie upraviť chemickými prostriedkami.

Upravenie výšky hladiny


Hladinu v bazéne je potrebné znížiť približne o 10 cm, tak aby sa voda nepohybovala medzi výduchmi a skimmerom a nemohla zamrznúť vo filtračnom systéme. Na vratnú trysku namontujte zátku.

Odpojenie filtrácie, solárneho ohrevu a tepelného čerpadla


Odpojte čerpadlá a vypustite z potrubia a hadíc zvyšnú vodu, pri jej zamrznutí by sa prístroje mohli poškodiť. Pri potrubiach uložených v zemi použite vysávač na mokré vysávanie. Odstráňte vodu aj zo všetkých dosiek solárneho ohrevu. Demontovateľné súčasti čerpadiel uskladnite na zimu na suché miesto chránené pred mrazom.

Ošetrenie vody bazénu


Vodu v bazéne pred zakrytím ošetrite ešte špeciálnym chemickým prípravkom, ktorý vodu zakonzervuje a zabráni vzniku vodných rias a zákalov počas doby, kedy bazén nie je v prevádzke.

Zakrytie bazénu


A na záver, bazén zakryte plachtou, ktorú ukotvíte do terénu, chráni pred padajúcimi nečistotami z okolia počas jesenných a zimných mesiacov. Takto zazimovaný bazén vás tu môže počkať znovu do leta.

V prípade, že so zazimovaním bazénu nemáte skúsenosti, môžete sa obrátiť aj na našu spoločnosť Bazénservis s.r.o.

Foto: http://www.poolcovers.com/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.