piatok 17. júla 2015

Fontány a ich využitie

V dnešnej dobe považujeme fontány predovšetkým za estetický prvok, ktorý dotvára celkovú atmosféru miest, mestkých záhrad, parkov ale aj súkromných obydlí. Bez fontány by sme si tieto miesta častokrát už nevedli ani predstaviť - jednak pre ich krásu, tak aj pre ich úžitok, keď napríklad v horúcom lete voda z fontány zvlhčuje okolitý vzduch a osviežuje návštevníkov, ktorí sa pri nej pristavia. Fontány nájdeme v rôznych veľkostiach, prevedeniach, z rôznych materiálov – tradičný kameň, kov ale aj keramika alebo sklo. Súčastným trendom je prerušovaný výstrek vody alebo otáčavé hlavice, ktoré prúd vody ešte viac dynamizujú.
Z histórie fontány


Slovo fontána pochádza z latinčiny (“fons”, genitív “fontis”) a znamená zdroj alebo prameň. História fontány však siaha oveľa ďalej ako do čias latinčiny. Prvé zmienky o fontánach sa objavujú už v Mezopotámii, v roku 3000 pred.n.l. a ich fukcia nebola okrasná, ale slúžili ako zdroj pitnej vody v mestách. Na námestiach boli vybudované kamenné korytá, do ktorých pritekala voda z okolitých prameňov. Neskôr v Grécku na zachovaných maľbách môžeme vidieť, že technológia fontán sa zdokonaľovala - voda vytekala z úst kamenných zvieracích hláv, kedy už bol potrebný určitý tlak. V Ríme už bolo samozrejmosťou, že sa využíval tlak a funkcia sifónu pre lepší prívod a odtok vody. Vďaka akvaduktom, ktoré presúvali vodu z hôr do miest, získali fontány potrebný tlak k tomu, aby voda mohla vytryskovať do výšky. V neskorších obdobiach, v stredoveku, boli fontány symbolom očisty a s príchodom renesancie a baroka sa fontány stali predovšetkým symbolom prepychu, blahobytu a nepochybne aj umeleckým dielom, ktoré slúžilo na obdiv.

Fontána a relaxácia


Fontánu si môžete zriadiť aj u vás doma na záhrade a existuje hneď niekoľko dôvodov, pre ktoré sa to oplatí. Ako sme už spomenuli, fontány sú vhodným estetickým doplnkom, ktoré skrášlia a oživia vašu záhradu. V kombinácii s rastlinami, kameňmi či jazierkom tak môžete vo vlastnej záhrade vytvoriť miesto očarujúce na pohľad. Ďalším dôvodom je relaxácia a oddych. Vo svojej privátnej fontánovej oáze môžete pravidelne načerpávať energiu a meditovať pri zvuku tečúcej vody. Fontána v záhrade môže byť aj príjemným kontaktným miestom pri priateľských a rodinných návštevách. V lete vám nepochybne poskytne príjemné osvieženie. V prípade, že sa rozhodnete zriadiť si fontánu, nájdete ich aj v ponuke našej firmy. Bazenservis s.r.o., poskytuje komlexné riešenia od návrhu, cez realizáciu a údržbu, až po záručný a pozáručný servis.


Foto : www.bazenservis.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.